Pressemeddelelse i forbindelse med udstillingen 2019

For 65. år i træk holdt Visborg Husflid forårsudstilling i weekenden den 13. og 14. april 2019 på husflidsskolen. Og det var med stor succes!

 

Traditionen tror startede udstillingsweekenden med ”dommermiddag” fredag aften, efter at Visborgs faste dommerpanel fra Vadum Husflid havde vurderes årets kreationer i træ. 

 

Da selve udstillingen åbnede lørdag, var der i kaffestuen virkelig den velkendte husflidsånd, og snakken gik lystigt, mens lagkagerne og kringlerne nærmest fløj over disken. 

 

Udstillingen blev rigtig godt besøgt og det samme gjaldt foreningens flotte tombola, der havde mange rigtig fine gevinster. Der var her tale om sponsorgaver fra butikker og virksomheder i Hadsund og omegn og om smukke husflidsværker, doneret af Visborg Husflids egne kursister.

 

Lodderne gik ”som varmt brød”, og søndag eftermiddag måtte tombolaen melde udsolgt en time før udtrækningen af hovedgevinsterne, der i år bestod af en brødrister, en Nilfisk støvsuger, en Nilfisk håndstøvsuger, en Epiq 2-i-1-støvsuger, et juletræstæppe, en frugtkurv, to slags kurve med vin, kaffe, snaps, lys og servietter og sidst men ikke mindst et indskudsbord og et drejet træfad, lavet på husflidsskolen til lejligheden. Mange gik ikke hjem blot med synet af smukke ting, lavet af de dygtige kursister, men også med en af de gode gevinster.

 

”Et stort tak skal lyde til alle, som har sponseret vores tombola, alle som har besøgt os i weekenden og alle de frivillige, som hjalp til før, under og efter weekenden. Uden jer var det ikke blevet så godt, som det blev. Vi glæder os til at se jer på kurser, til vore arrangementer eller bare til næste års husflidsudstilling”,

udtaler Visborg Husflids formand, Jens Lund.

KONTAKT


Visborg Husflidsforening
Kjellerupsgade 66
Visborg
9560 Hadsund

Skoleleder: Midlertidig: Jens Lund

Telefon: 20 25 32 52

Mail: visborg@fora.dk

CVR: 15493232

Telefontid: Helst efter kl. 16

https://www.instagram.com/?hl=da


Medlem af Fora
;